KONTAKT:
dovrecka@gmail.com
+421-908-391 472


Počet návštev:

Aktualizované:
priebežne

^M webmaster JanoP
Hosted at Effit



Moje Blogy

Viete ich popísať ??

Pokiaľ budem pokračovať v popise a návode na spustenie starých vreckových hodiniek dám čo to ako parametrizáciu hodiniek, aby mi nechodili stále tie isté maily, že mám hodinky a čo sú približne hodné. A stále dávam dokola, že to je ako určiť cenu auta pri pohľade z okna. Ak niekto si dá tú námahu a prečíta si nielen príspevky vo fóre, ale bude vedieť aj vyplniť nasledujúcu tabuľku, budem vedieť skôr povedať čo to je, aj keď nie koľko to má cenu. Aj pri okolo idúcom aute akú cenu stanovíte aj keď ste sebe lepší šofér? Aspoň nasledovné údaje sú skutočne potrebné. Vreckové jednoplášťové, dvojplášťové trojpláštové hodinky, poškodenie, resp. stav plášťa a pántov, ako aj stav zatvárania, jednotlivých pántov, a ich výzdoba. priemer hodiniek v cm /bez korunky ............. zo stiebra, zlata, chrómnickel, gunmetal s smaltovaným ciferníkom: - bez závad - drobné praskliny - drobné odlúpenia smaltu - opravované odlúpenia smaltu kovový ciferník - bez závady - ošúchaný, zídená farba - špinavý a zájdený Ciferník neznačený .. Ciferník značený uviesť všetko ............................................................... ručičky stav počet ako aj ich spoločný design, /často je jedna ručička už vymenená hodinárom/ pôvodné typu : ............................................. Replacement Ak je vnútorný plášť čo je na ňom napísané vonkajšia strana: /technické údaje medaile, opočet rubínov a pod/ Ak je vnútorný plášť čo je na nom napísané vnútorná strana: /Punce koľko akých, značky, všetky iliciálky a pod / Strojček /kaliber/ druh kovu: - medený - oceľový - Pozlátený - Na väčšine kalibrov sa nachádzajú aj nápisy /aj tu je dôležité uviesť všetko/ Značka ................... Počet rubínov /jewels/ .................... Adjusted /alebo unadj./ Počet adjustáží Kaliber /číslo kalibru/ ............. Ostatné oznamy /ako napr. Double Roller a pod/ ............................... Pri takomto popise sa dá skutočne čo to už povedať, že o aký exemplár ide, aj keď ešte nevieme, či sú funkčné a ak aj áno v akom stave je strojček. Druhá vec je, /čo mi potvrdili už viacerí/, že často až takto si uvedomí vlastník čo vlastne má , pred tým si človek jednotlivé drobnosti často ani nevšimne aj keď ich má doma už roky.


Úvod a úmysel

Ako začiatok mienim uviesť prečo to tu píšem. Keď som zriadil na mojej web stránke fórum, mal som snahu uviesť niečo do života, čo majú filatelisti akvaristi a mnohý iný ... isty, no nie zberatelia vreckových hodiniek. Po počiatočnom úspechu a niekoľkých dotazoch sa diskusia medzi zberateľmi ani moc nerozbehla môj zámer bol dať priestor iným aj na diskusiu medzi sebou. Zato mi chodia do fóra ale hlavne mailom stále tie isté otázky. Najčastejšie kladené otázky v posledných pár desiatkach rokov chcem spracovať vo forme drobných rád alebo drobný úvod do zberateľstva vreckových hodiniek a mnohé iné Naj... čo ma postretlo. Celý tento článok je myslený ako textový, no prípade otázok nie je problém z mojej web stránky preposlať aj viacero obrázkov ako ďalšia vysvetlivka. Prvá otázka na ktorú odpovedám záporne je či sa vyznám aj v náramkových hodinkách... napriek tomu, že hovorím, že som oblasť záujmu ukončil vreckovými hodinkami často naliehajú na môj názor. Postupne výrobca prestal podpisovať svojim menom, začali vznikať značky a aj iba jeden výrobca má mnoho značiek a každá značka rôzne vyrianty .. ide o nepreberné množstvo značiek a výrobkov, ktoré sa ťažko dajú zvládnuť takto amatérsky preto to rád ukončím iba ako vreckové hodinky a ďalšie kusy sú už mimo môj záujem a poznanie. Keď sú neodbytný a chcú vedieť napriek tomu cenu, opýtam sa ich akú cenu má moje auto, a keď sa spýtajú, že aké auto poviem tmavomodré. Otázka ceny je často aspoň tak zložitá ako určiť cenu auta z fotografie. V týchto textoch chcem popisovať fakty, ktoré sú buď pravdivé alebo nie a moje názory a budem sa snažiť, aby bolo vždy jasné či ide o názor alebo o overený fakt. Aby sme iba nehromadili starožitnosti treba o nich niečo aj vedieť. Môj názor je , že zberateľstvo je mať 90 percent zo starožitnosti v hlave a samotná starožitnosť nám má iba pripomínať, čo o tom vieme, nenechá vyblednúť spomienkam a nášmu nadšeniu.


Ak ídú načo rozoberať ?

Pre radoť zo zbierky je potrebné aj čo to vedieť aby sa vášeň nezmenila v trpké sklamanie po zlej kúpe. Oblasti znalosti vhodné pre zberateľa hodiniek sú: Znalosť kovov striebra, zlata a jeho /rýdzosť/ Znalosť stroj. mechanizmov – kalibrov a ich základné triedenie a funkciu Znalosť histórie aspoň niektorých panovníkov Znalosť slohov a štýlov pre celkové posúdenie výtvarného prevedenia. Hlavne v Európe boli hodinky ešte dlho klenotmi, hoci v Amerike to už boli jemnomechanické stroje produkované priemyselne. Sem tam budem uvádzať aj drobné kuriozity čo sa mi prihodili : Raz boli po radu dvaja súrodenci, nech sa pozriem na ich masívne zlaté hodinky ich dedko ich priniesol z Ameriky. Po radu prišli každý sám, najprv pán, no sklamal som ho boli to masívne ale pozlátené, nič moc. Rozhodol sa to utajiť pred sestrou nech si myslí, že ich dedko mal úspech, honor, bohatstvo. Po čase prišla aj jeho sestra, tiež prišla s ideou overiť aký vzácny je ich zdedený majetok, nech posúdim, povedal som to isté, no aj ona to chcela pred bratom utajiť, nech mu zostanú ilúzie. Nechceli ich predať a tak som ich presvedčil, že morálna hodnota a hodnota spomienky a pamiatky je aj tak väčšia. Niekto zo začiatku ani nebude chcieť hodinky otvárať, možno iba na prachové viečko aby čo to prečítal, uspokojí sa s tým, že hodinky idú a stačí ak sa naučí posúvať ručičky. Ak po natiahnutí sa nespustia ani po viac násobnom rozkývaní celých hodiniek, radšej ich nenaťahujme ďalej, zbytočne bude oceľové perko napnuté. Ak hodinky nešli možno aj roky, je drobné zaváhanie na začiatku pochopiteľné, starý olej prach.. no po niekoľkých natiahnutiach korunky, ak sú v poriadku musia naskočiť. Ak nejdú je dobrá rada drahá.... no drahšie Vás vyjdú pokusy o opravovanie. Dnes je s opravármi i už problém, no o to menej šancí máte opraviť Vy. Možno jednoduchú opravu ešte zoženiete, no už sú preč časy, keď hodinár bol ochotný prevziať hodinky na opravu ako súčiastky v sáčku. Ja takýmto hodinkám hovorím instantné !!


Nastavenie ručičiek

Pri túžbe niečo otvoriť či dokonca opraviť sa treba zamyslieť, či skutočne tento kus je ten pravý na Vaše pokusy. Určite každý raz chce začať, no je lepšie za tým účelom kúpiť hodinkové vraky na trénovanie a nerobiť pokusy na dedičstve. Ak bežia a odoláte pokusom o narušovanie mechanizmu, stačí nastaviť ručičky.. u starších /19 stor / anglických sa ručičky posúvali klúčikom, nasadeným na stred osky štvorhran alebo kľúčikom cez prachové viečko, nikdy / znova/ nikdy nie rukou. Tu na sto percent dôjde k ohnutiu alebo zlomeniu ručičky a následne k strate sebadôvery. Za drtivou vačšinou stratených a zlomených ručičiek bola nutkavá potreba čistiť ciferník alebo bantovať - posunúť ručičky. U niektorých hodiniek /už korunkovým naťahovaním / je na pravej strane pri ciferníku vytiahnuteľná páčka /často v oblasti od číslice 2 až po číslicu 5 podľa konštrukcie , po povytiahnutí posun korunky posúva ručičky a nenaťahuje hnacie perko – pružinu. Prelom 19 a 20 storočia majú hodinky na obvode zhora výstupok , v ktorom je zatlačiteľný kolík, nechtom zatlačiť a posúvať korunku, tiež posúva ručičky podľa potreby. Žial tu sa nedá vkladať sada obrázkov, chcel som dať niekoľko obrázkov s základnými typmi posunu, no žial ide o textové súbory. V každom prípade na niekoho otázku viem poslať mailom základné rozlíšenie a tak možno zabránim ďalšiemu vylomeniu plášťa alebo poškodeniu korunky. Až ak nenájdeme ani klúčikový štvorsten na oske pri klúčikových, ani na boku páčku a ani zatlačiteľný kolík na vrchu pristúpime k jemnému povytiahnutiu korunky /ako pri náramkových hodinkách /. U dvojpláštových hodiniek môže byť páčka /situovaná zo strany pri číslici II. až IV ,avšak iba ak dáte dole ochranné sklíčko. A opäť treba pripomenúť, že radšej nie silou. Ak je tam pánt tak nožíkom, no možno je sklíčko s rámikom na jemný závit točiť. Toto je snáď jediný dôvod dávať dole sklíčko, no aj tak platí , že ruky preč od ručičiek. Ak ide o typ s bočnou páčkou alebo s kolíkom na vrchu a Vám sa podarí vytrhnúť korunku zo svojho miesta kedysi ste mal cestu k hodinárovi, dnes máte problém väčší. Niekedy sa to skutočne stáva, aj ja denne pri holení vidím človeka, ktorému sa to pred rokmi podarilo.


PLÁŠTE HODINIEK ich triedenie

Prvé údaje o našich hodinkách nájdeme na plášti, no niektoré hodinky majú plášťov viac, aj na sklíčku nad ciferníkom je niekedy ochranný plášť. Takéto sa volajú trojplášťové, predpokladáme, že plášť z druhej strany má pod sebou ešte vnútorný plášť alebo tiež volané prachové viečko. Ak má náš kus trojplášťové prevedenie/ hunter watch alebo savonette/ nikdy to neotvárame násilne nechtom, ale stlačeným korunky, kde je uvoľňovací zámok. Na treťom obrázku spáčkou pri číslici IV je pod korunkou vidieť otvárací „jazyk“ trojpláštových hodiniek. Občasné otvorenie nasilu hodinky môžu prežiť, no nevieme koľko ľudí ich už takto otvárali, môže sa časť puzdra vydrať a hodinky sú nenávratne poškodené.. ./Zohnať na to opravára je jednoznačne nemožné, skôr nájdete hodinára na drobnú opravu ale toto by malo ísť k zlatníkovi/. Aj dvere radšej otvárame Klučku a nie vykopnutím. Ak ide o dvojplášťové hodinky /LEPIN/ číselník je iba pod sklom, ale hodinky predsa majú na korunke uvolňovací zámok, tiež ho používame na uvoľnenie zadnej časti hodiniek, zadného krytu, ak ideme hodinky natiahnuť - naklúčíkovať. Pri násilnom otvorení, môže tak isto dôjsť k vydraniu a plášť sa nebude dať zavrieť a stále bude „dekel vyskakovať. Pri dvojpláštových hodinkách predpokladáme, že sa zadné plášte otvárajú, napr ostrím nožíkom, pozor na poškriabanie, niekedy už výrobca plášta naznačuje, kde otvárať... je tam drobný výstupok alebo hrubšia časť plášťa.. vždy dbať aby sme otvárali, čo možno najviac oproti pántom. Na vnútornom plášti často máme aj prvé údaje , ktoré nám napovedajú čo máme. Novšie hodinky /ART DECO /a medzivojnové obdobie/ môže mať iba zadný plášť / už bez prachového viečka/ nie je to menej hodnotný kus, skôr vec módy, ak zadné viečko po otvorení ostane v ruke, t. j. nie je súčasťou hodín na pántiku/ ide o modernejší stroj, kde výrobca už nepredpokladá potrebu, plášť otvárať. Vývoj bol asi nasledovný v týchto 4 krokoch. -Plášte sa otvárali vzadu pri naťahovaní klúčikom boli často zdobené aj súkolia kalibru aj iná výzdoba vnútornej časti hodiniek - plášte sa mohli otvárať aj keď už bolo naťahovanie cez korunku a boli tam na prachovom viečku z vonkajšej strany umiestnené propagácie, počet rubínov, technické nápisy získané medaily a pod. - plášť je bez pántu a nepredpokladá sa potreba otvárať ho, okrem servisu - u moderných hodiniek je zakázané ich otvárať... strata vodotesnosti a pod. / aj pre hodinára môže byť problém ich otvoriť /treba niekedy špeciálne kľúče, no aj zatvoriť v pôvodnom stave pod pôvodným tlakom./ Pri kúpe rada nad zlato, ako si nikto nekúpi auto bez toho aby videl a počul motor, s hodinkami je to totožné. Treba si dať ukázať všetko, aj posun ručičiek aj otvorenie všetkých plášťov, tu si musíme pozrieť aj pánt viečka. Hodinky často používali /predpokladáme, že aj sto rokov/ a pánt za tú dobu dostával zabrať. Hlavne u tenkých hodiniek je aj strieborný rámik dosť slabý, aby sa po rokoch nezačal trhať. Aj desiatky až stovky hodín som videl, kde pánt nevydržal, a hodinky ostali bez viečka. Ak nájdete začínajúcu sa skazu je potrebné sa zamyslieť či to kúpiť. Ak budú hodinky skoro stále zatvorené /už si asi nikto nekúpi hodinky na denné nosenie/ je to v poriadku. Môžete ich mať pri trochu opatrnosti roky. No ak si myslíte, že hodinár to opraví, radšej naďalej verte v Mikuláša a v čaro Vianoc. Aj drobné klenotnícke zváračky to nevedia spraviť, lebo im „uteká“ teplo. Letovačka na opravu prsteňa alebo náušnice je odlišná od zváracieho autogénu.


úvaha, kde desať trabantov vysvetlí prečo je hodnota aj dvoch rovnakých značiek vreckových hodiniek rôzna

Možno trochu od témy, no možno predsa. Mal som nedávno diskusiu, kde som chcel vysvetliť, že aj ten istý model aj ak sú oba vedľa seba na stole môžu mať výrazne inú hodnotu či cenu. Išiel som na vec trochu okľukou. Ak pred desiatimi rokmi som zastavil desať okoloidúcich áut, koľko bolo trabantov. Pán povedal že možno aj žiaden aj som súhlasil a tak sme posunuli tému, že pred dvadsiatimi rokmi koľko bolo z desať áut na ulici trabantov. Keď sme sa dohodli, že pred tridsiatimi mohlo byť z desať áut aj troje trabantov, je jasné, že by sme museli viac ako tri krát siahnuť na desať okoloidúcich áut aby sme získali desať trabantov na prieskum. Tieto by sme sa mohli pokúsiť dať vzostupne do poradia podľa kvality a stavu. Už tu by bol prvý problém ako hodnotiť stav auta, ak bola aj jednoduchá porucha no nebolo náhradných dielov pre niekoho to problém nebol ak si vedel závadu odstrániť svojpomocne. Určite však vieme rozdeliť trabanty do skupín. Zoradiť ich podľa stavu motora alebo zoradiť ich podľa stavu karosérie, iné poradie by bolo ak by sme hodnotili stav gúm alebo prepálený výfuk. Ďalším, nie menej zaujímavým kritériom by bolo či má auto ešte STK kontrolu alebo nie ako aj stav prípadných náhradných dielov. Rôzne kritériá nám dajú rôzne poradie našich trabantov a samozrejme aj ich rozdielnu cenu v tej dobe. Ak by sme chceli vylepšovať mohli by začať bártrove výmeny alebo nájsť servis. Ak by sme aj dostali všetky tieto vozy darom, nikdy sa nestane aby sa dali povymieňať všetky komponenty v žiaducom počte. Auto, ktoré má STK môže chcieť od druhého lepšie gumy od iného výfuk alternátor a podobne. Takto postavíme možno dva , tri kvalitnejšie stroje no budeme mať na dvore ďalších sedem osem neupotrebiteľných vrakov. Ak by sme chceli postaviť áut viac treba súčiastky dokupovať a platiť drahý servis. Ak aj vylúčime zákon schválnosti, niekedy práve tá najžiadanejšia súčiastka nie je a ani nebude, lebo ju zháňajú všetci. Nehrdzavá karoséria je pri trabantoch skôr pravdepodobnejšia než nezodraté gumy. Pre zjednodušenie vychádzajme z toho, že každý trabant mal niečo naj a postavili sme si svoj vysnívaný kus oldtimera namiesto servisu, /kde sa na tieto staré modeli už vedia iba pozerať/ plus zopár stovák hodín práce naviac. Ak v budúcnosti stretnete ďalšieho trabanta , bude sa môcť s Vašim porovnať? Bude dnes ešte vôbec v pojazdnom stave? Rozoznal by ste ho medzi ostatnými ?


ZLATÉ POZLÁTENÉ GOLD PLATED a GOLD FILEDS

U plášťov nás bude asi najviac zaujímať či sú strieborné, pozlátené , prípadne zlaté ?? Ak sa má niečo považovať za zlaté , ide o celý výrobok s homogénneho zlatého kovu v praxi poznám minimálne 8 karátové, často iba deväť karátové kusy , no vo svete sú aj desať karátové a dvanásť .. nie všetko je 14 K na akú sme zvyknutý pri našich dnešných šperk. výrobkov. Pri amerických hodinkách je pomer pozlátených k zlatým neskutočne veľký, alebo aspoň tých , čo sa dostali do Európy. Ťažko povedať či aj pomer jedna k dvadsať alebo päťdesiat, no so skutočne zlatými som sa stretol výnimočne. WARRANTED Jedna z prvých rád o kovoch aj je tam nápis warranted a roky / od 10 rokov až po dvadsať až dvadsať päť ide o garanciu, že sa pozlátené hodinky neošúchajú, ide o maxim. pár desiatok mikrónovú vrstvu zlata a nie zlaté hodinky nech je popis ľubovoľný, tiež text gold plated alebo gold filed znamená nezlaté hodinky iba so slabou vrstvou zlata aj keď je tam uvedené akým zlatom je to pozlátené napr. 10K ,14K. Za zlaté plášte sa to dá považovať iba ak sú tam punce rýdzosti, nápis 10K alebo 14K nestačí. Pri dnešných moderných výrobkoch je pozlátenie elektrolýzou /galvanizácia/ a môže ísť o povrchovú úpravu zanedbateľnej hrúbky, pri gold plated alebo gold filed ide o velmi tenké plátky zlata, ale vnútro je obecný kov, niečo ako u striebra budem popisovať Sheffildské striebro, sandvich viacerých rôzne hrubých vrstiev kovov. Pre mnňa je v podstate jedno či je výrobok gold plated alebo gold filed / alebo u nás používaný názov dublé/ ak hodinky nie sú zlaté je viac v mojej pozornosti výrobca, kvalita kalibru, stav hodiniek a rarita výskytu. Ak z konkrétneho modelu bolo vyrobených iba 15 000 kusov a má viac ako sto rokov, koľko kusov je dnes ešte na svete? A koľko je už nefunkčných /vrakov/ koľko zostáva na reálne zaradenie do zbierky?.


úvaha o železničiarskych hodinkách

Na žiadosť jedného dotazu z môjho fóra upresňujem problematiku železničiarskych hodiniek Na problém sa môžeme pozerať aj z troch uhlov pohľadu. Prvý americký: RAILWAY TIME KEEPER Veľké nešťastie zapríčinené 6 minutovým meškaním hodiniek strojvedúceho, / desiatky mŕtvych a zranených /, bolo príčinou zavedenia nových presných hodiniek. Po veľkej vlakovej zrážke v roku 1891, začali stavať Time keeper pocket watch - RAILWAY hodinky často zo spoľahlivým chodom presnou reguláciou a vyšším počtom kameňov. Tu teda nejde o firmu alebo spoločnosť ale parametre, ktoré museli hodinky splniť aby boli v tejto kategórii. Napr. firma SOUTH BEND označovala svoje výrobky SOUTH BEND ale pre railway kalibre pridávali názov STUDEBAKER. Tak isto ELGIN, je označenie výrobcu, no ďalší názov upresňuje použitie hodiniek. Príklad ELGIN je štandardný výrobok, ELGIN GM WHEELER je gentleman watch a ELGIN G.W. Raymond je vysoko kvalitný railway.// Pozri položku 230 mojej zbierky// Druhý náš: ROSKOPF U nás často zaznávané Roskopf patent /swiss/ železničiarske hodinky boli tiež slávne svojou jednoduchosťou a spoľahlivosťou, ktoré dodnes udivujú svojou životaschopnosťou. Viac info . Georges F. Roskopf / 1813-1889 /pod kapitolou Foskopf ova stranová kotva a jeho hodinky. Pán Roskopf vynašiel jednoduchý /a preto lacný/ hodinkový krok vhodné pre proletárske hodinky, mali rôzne využitie, pre svoju spoľahlivosť ich často objednávali napr. dráhy pre potreby železnice U oboch nešlo o šperk alebo módny doplnok ale o potrebnú výstroj /prístroj/ od ktorej záviseli aj ľudské životy. Roskopfky vtedy nemali úspech a nikdy nezažil skutočnú veľkú slávu, predbehol dobu Po jeho smrtí však už komerčne úspešný krok začali všetci napodobovať a tvrdili, že oni sú dediči jeho génia. Prvá séria „jeho“ hodiniek mala 2 000 kusov, začiatkom 20 storočia sa ich vyrábali státisíce. Nikde som nenašiel, koľko tisíc ich objednávali „ dráhy“ pre železničiarov. Vo všeobecnosti boli vyrábané odhadom cez 10 miliónov kusov ročne. Len o tomto fenoméne by sa dala napísať kniha, no na to sa ale necítim. Tretí pohľad všeobecný Niekedy je na ciferníku aj iné logo, vyobrazenie, ide o hodinky objednané spoločnosťou „ vo veľkom“ armáda, kráľovský dvor“ železnice, ale aj námorníctvo a pod. Takto som sa stretol s hodinkami pre Rumunskú námornú plavbu / výrobca hodiniek CORTEBERT swiss/ alebo turecké dráhy/ výrobca hodiniek CORTEBERT swiss ako aj ZENITH swiss/, aj americké hodinky ELGIN mali dotlač loga FORD. Ak spoločnosť vyrobí z nejakého modelu cca 500 0000 kusov a pre veľkého odberateľa dodá 10 000 kusov priamo s dotlačou, ak aj nejde o cennejší kus, určite ide o vzácnejší. Tam môžeme povedať, že hodinky sú tak cenné a vzácne ako je ich povedzme základný model ale aj viac vzácne lebo je ich menej. Je to aj vec vkusu odberateľa–zberateľa. Napr. OMEGA ten istý kaliber, ten istý ocel plášť a signovanie čisté.. druhý krát aj na zadnej strane vyrazená lokomotíva a ciferník značený tureckou železnicou je viac hodnotný alebo menej ?? Mal som tiež masívne anglické hodinky H Williamson Ltd, Coventry s značené B.A.P. /The Buenos Aires and Pacific Railway spoločnosť založená v 1882/ Ak sa o poštároch, čašníkoch hovorí, že majú stovky kilometrov v nohách, koľko kilometrov mali tieto v ručičkách ?


HUGUENIN FRERES alebo nielloa tulovanie

NIELLO TECHNIKA (z lat. nigellus:čiernené) alebo tiež TULASILBER (z ruského mesta Tula cca 200Km od Moskvy, kde tulský puškári používali túto technológiu zdobenia striebrom už na dekorovanie pušiek pre cársky dvor.) sú dva názvy toho istého spôsobu výzdoby luxusných vreckových hodiniek. Niellovanie aj keď známe už v antických časoch prišlo ešte do módy na krátky čas na prelome storočia so secesiou, no hospodárska kríza v 20 rokoch ukončila nielen túto krásnu a jemnú techniku no aj v podstate vreckové hodinky ako také. Aj keď už prvé náramkové hodinky sa objavovali koncom 19 storočia, skutočnú potrebu náramkových hodiniek mali až prvý „aviatory“ v dvadsiatok storočí. Napriek snahe o niellovanie aj iných predmetov okrem hodinkových plášťov, mňa nadchýna iba v spojení s vreckovými hodinkami. Ak vynecháme debatu o kvalite a značke výrobcu kalibra, je nesporné, že každý chce ten istý strojček radšej v striebre než v chromnicklové a radšej zlaté než strieborné. Pri striebre mne sa viac páči radšej zdobený plášť než hladný, keď zdobený radšej figurálnou scénou alebo krajinou než iba strojovo gilošovaným decorom, keď výjav, tak radšej tulovaný než iba vyrytý. Aj u tulovaných sa dá ísť ešte ďalej, niektoré vzory sú „iba“ geometrický dezén a šrafúra, niektoré sú kvetinové ornamenty a vzorce no naj sú zobrazenia figurálne. Z literatúry som sa dozvedel, že sú aj tulované hodinky s thématiou dopravy, prvé automobily, cyklisti, alebo hráči fotbalu, to sú naozaj v tej dobe prevratné novinky, a niektoré z nich aj mám vo svojej zbierke fotografií týchto hodiniek. Za naj z naj raritných považujem tulované hodinky s vyobrazením vzducholode pána Hindenburga Graf Zeppelin II , ktorú vraj ešte aj môj otec videl nad Bratislavou. Dlho som si trochu robil z neho posmech, žial už až teraz viem , že Zeppenin nad Bratislavou skutočne bol. Trochu k spôsobu výroby tulovaných plášťov. Na začiatku, po nanesený grafického vzoru zo šablóny, sa miesta, ktoré plánujeme aby boly čierne, odstránia, čiže od ryjú sa do povrchu hlbokú ryhy a diery, do ktorých sa potov votrie práškové striebro spolu so sírou salmiakom a boraxom. Takýto plášť ide do pece, kde sa pri vysokej teplote niekoľko sto stupňov prášok roztopí,zapečie a síra sa uvolní. Takto vznikne chemicky stabilný sírnik, ktorí je vždy tmavomodrý až čierny. Prebytočná časť sa po vychladnutí od leští a vznikne dvojfarebná / iluzórna/ scenéria. Pôvodné nevyhĺbené miesta sa časom pokrývajú kysličníkom /oxidom/ ktorý je aj keď matný , no svetlý ako všetky strieborné predmety, ktoré poznáme. Za zmienku určite stojí, že takéto tulovanie je náchylné na oter, ak otierame sto rokov plnostrieborný výrobok alebo zlatý, povrch je stále rovnaký a úbytok niekoľko desiatok micrónov nezbadáme. Ak sú hodinky iba pozlátené /alebo tulované/ po viac ako sto rokoch často vidieť na pozlátených zodratie až po podklad, u tulovaných tiež žial často už je ošúchaním čierna časť zodratá. Vždy ma chytia rozporu plné pocity, pôvodne krásny umelecký kus žiaľ dnes v zlom stave, a nie je žiadna metóda na opravu iba ak ešte stav zhoršiť. Ak sa Vám dostane do rúk pekný čistý stroj s neporušeným tulovaným je to o to vzácnejší kus, ktorý bol už vyrobený ako luxusný a časom sa v tomto stave zachovalo iba malé percento. A ako je to odlišné od americkej masovej produkcie tých čias. Hore uvedené platí aj pre iné starožitnosti, kto by nechcel radšej pekný zachovalý obraz ako poškodený, kto by nebral radšej známeho autora od nesignovaného exemplára. U hodiniek to platí aj pre hodinárske značky ale aj pre plášťe. Medzi skutočne chýrnych medajlérov 19 storočia vo Švajšiarsku patrila rodina Hugueninovcov. Spoločnosť založil v 1868 medailér Fritz Huguenin s bratom Albertom spolu medailérsky ateliér svetového významu, od 1888 sa razili nielen ich medaile a mince ale sa preslávili výrobou tulovaných pláštov. V 90 tych rokoch až do prvej svetovej patrili pri výrobe plášťov s elite a postupne spoločnosť v 20 storočí preberajú ich potomkovia, je to rodinný podnik s dlhou tradíciou až dodnes, prešli cez niektoré fúzie / Faude & Huguenin SA/ ..skoro 150 ročná spoločnosť založená na tradícii. Tak ako ovplyvnil secesnú tvorbu Rene Lalique v Príži, Hugueninovci dodávali svoje grafické návrhy a realizácie pre také spoločnosti ako napr. Duchene zo Ženevy, a Ed Favre z Le Locle, Longines z St, Imier ako aj IWC, Breguet alebo CYMA,ZENITH ,OMEGA či DOXA čo sú skôr u nás známi továrenskývýrobcovia. No najčastejšie som sa stretol s kvalitnými kalibrami ako aj precízne výtvarné diela boli použité od Hugueninovcov pre spoločnosť LONGINES. /Žial zatial žiadne v mojej zbierke/ Nakoľko je skutočne mnoho kvalitných výrobcov hodiniek, ktorý osádzali svoje kvalitné strojky do Hugueninovských výtvarných diel / aj MOVADO a TAWANES/ až sa zdá, že to patrilo k dobrému bontónu tých čias uviesť na trh aj hodinky v kvalitnom prevedený z Hugueninovskej dielni. Ak sa nápis / odpis/ Hugueniners alebo HF depose nachádza na plášti a nie iba ako iniciálky HF ide o ešte významnejší kus, je logické, že autor si tie náročnejšie práce zvlášť signoval. Nerád uvádzam ceny a hodnoty týchto hodín, je to vec premenlivá a téma nevdačná, no krásne hodinky od OMEGA v tulovanon prevedení od HF som videl v aukčnom katalógu za 32 000 frankov alebo „iba „ za 23 ??? P.S. ..ale som ich nekúpil


MILITARY WATCH ? MILITARY look , čo to je ??

Stretávam sa niekedy so zvýšeným záujmom o military hodinky a dosť dobre ani neviem čo to je. Žial, dosť často to nevie definovať ani záujemca o tieto hodinky. Ak som trochu rozpísal v predchádzajúcom blogu tulovanie, a ešte vyššie je niečo o delený plášťov a pozlátených úpravách, tu môžem zopár mojich názorov a faktov o military. Ak budem uvádzať môj názor, verím, že bude odlíšiteľný od faktu. Začiatok military hodiniek spadá do Búrskych vojen z konca 19 storočia, /1880-1881/ no asi sa stretneme skôr s kusov z druhej a prvej svetovej vojny. Prvý podľad na military je že hodinárska spoločnosť má objednávku priamo od armády a pre ňu dodá Vyrobenú zákazku, masívnejšie prevedenie mechanizmu, skôr robustné, ale základné funkcie,často čierny ciferník, plášť z obecného kovu, už senundovka na nastavovanie veliteľského času ako aj svetielkujúce časti. ... do istej miery „ masovka“ ako súčasť výstroje. V anglických hodinkách označ. MARK I, MARK IV 1 až MARK V. sa na ciferníku objavujú tie isté nápisy : 8 days non luninous ... 30HOURS NON LUMINOUS a MARK V ale strojček je dodávaný od spoločnosti aj Henri Moser, aj DOXA alebo OMEGA a na zadnej strane plášta sú vyrazené značky a registračné číslo. Zatial viem, že pre armádu dodávala kvalitné strojky spoločnosť Cyma ako aj Jaeger LeCoultre, no aj Hamilton, Elgin, Leonidas, Helvetia, Omega, Grana, Recta, Waltham, Damas, Doxa, Octava aZenith. Kapitolou samo o sebe sú však aj britský výrobcovia / WILLIAM EHRHARDT alebo napr. H. Williamson / tu píšem vic menej o dovozových strojčekoch z SWISS a USA. Ak by to boli hodinky dodané od tej istej spoločnosti je pochopiteľné , že 8 dňový stroj je vzácnejší a konštrukčne lepší než na každodenné naťahovanie. Či je lepší 8 dňový Octava, alebo radšej 30 HOURS Leonidas alebo DOXA je už vec každého rozhodnutia. Ako uvádzam, že niektoré majú iba military look ale ich za vojenské epovažujem ako napr. WESTCLOX ,alebo anglické SMITH, síce čierny pekný ciferník no skôr móda ani IRGERSOLL RADIOLITE. Pri amerických hodinkách ale aj mnohých iných je už spoločnosť vytlačená na ciferníku a hneď sa dá identifikovať. Moj názor je taký, že hodinky z prelomu storočia ako napr. MARK. Mali uvedeného výrobcu iba na strojčeku.. hodinky z obdobia druhej svetovej už aj na ciferníku. Ďalšie skomplikovanie, je že niekedy sú strojčeky nesignované a ak nie je ani na zadnom plášťi registr. číslo a vojenská značka, neviem či ide o vojenské hodinky. Aj sa jedná o military , ktoré boli pre armádu vyrobené, ale neboli „zavedené“ a zaradené do „služby“ sú to vojenské ? Niekedy majú hodinky aj „vojenský“ look, no sú pozlátené, aj viac rubínový strojček.... ide iba o civilný kus kopírujúci military módu, alebo je to kus určený pre dôjstojníkov ? Ďalšie triedenie je aká vojenská zložka ich používala, ak boli vydané, len u anglických hodiniek môžeme deliť na: Army, Navy or alebo air Force. Tie isté hodinky od tej istej spoločnosti ak majú na zadnom plášti AM Air Ministry/ alebo výrazné A /Royar Flying corps/ budúce RAF 1. Apríla 1918 založené Royar Air Force.Pre delostrelectvo a poz. Vojsko nesú hodinky na zadnom plášťi označenie: GSTP / General Services Trade Pattern/ a trojlistovú šipku – strelku..týchto je nepomerne najviac. Ďalším kritériom na určenie vojenských hodín je ich špecializácia, nielen sekundovka a svetielkujúci ciferník, niekedy aj matnejšie sklíčko do zelena aby hodinky neboli z dialky viditeľné pri slnečnom odraze ale to sú stále iba normálne hodinky. Ak išlo o kus už vyrobený pre letectvo mohlo to mať centrálnu sekundovku, alebo to mohol byť chronometrický krok s hodinkami s viacero funkciami...aj U-boot Taschen Uhren .. špeciálne hodinky pre ponorky boli kmbinoané so stopkami pre presnejšie časovanie predstihu pri torpédovaní takých originálov je neskutočnemenej a sú aj finančne nedostupné. Pre orientáciu by som ich označil za vojenské špeciály. Ďalšia kategória sú úplne normálne hodinky vyrobené aj pre civilný trh, no sú dodatočne opatrené na zadnom plášti vojenskou symbolikou a číslom..... aj tu predpokladám, že ak sa jedná napr o OMEGA alebo DOXA a totožný kus je úplne čistý, tak takýto zavedený do výstroje je predsa zriedkavejší a vzácnejší aj keď nie o moc cennejší. Pre priblíženie nákladu a počtu týchto hodiniek aspoň jedna cifra na záver...pre UK boli počas rokov 1939-1945 vyrobené iba OMEGA v počte cca cez 100 000 kusov týchto preckových hodiniek. Pre zhrnutie a podčiarknutie chaosu požeme z hrzuba deliť MPW na časové tri pásma – obdobie: - Búrskych vojen a kon 19 stor. - Prvá svet - Druhá svetová Alebo na podľa výrobcov domácii / angl / alebo dovoz wsiss alebo USA nemecké naschvál nespracovávam! Podľa objednávky pre – Army, Navy alebo Air Force / o NAVY moc neviem, nemám, nepoznám/ Ale aj podľa konštrukcie vyrobené pre armádu, civilné a „dokúpené v časoch potreby/ a špeciály aj s inými funkciami. Celkom vylučujem z triedenia MILITARY look...to by mohla byť ďalšia kategória Žial niektoré nápisy na zadnej strane ang. hodín sú aj v inom tvare ako A Alebo AM či GSTP tu ak niekto vie odpovie ..sú aj ďalšie znaky možno pre iné jednotky, neviem A pre úplné zahustenie upozorňujem, že aj tie isté hodinky v totožnom prevedené , pre tú istú časť armády / útvar/ vyrobené tou istou spoločnosťou môže mať pri rovnakom zachovaní a kvalite rôznu cenu. Ak 95 percent produkcie napr ELGIN bola dodávané so 7 rubínovým strojčekom ale našiel som aj 9 rubínový varialt tak to je veľký nepomer ich súčasného výskytu. Ak to potrebujeme zistiť, neostáva iba hodinky otvoriť a rubíny prečítať. Tento článok sa mi zdá dosť chaotický, vie to niekto lepšie uhladiť ?? Ak niekto zatúži po obrázkovej prílohe prosím napíšte